Czym jest uważność i dlaczego warto ją pielęgnować w życiu

Uważność (z ang. Mindfulness) oznacza pozwolenie sobie na przeżywanie pojawiających się doświadczeń (emocji, myśli, wrażeń zmysłowych) takimi jakie są, nie odcinając się od nich i nie identyfikując się z nimi i nie oceniając ich. Głównym założeniem praktyki uważności jest bezpośrednie doświadczanie chwili obecnej, bycie obecnym. Uważność jest umiejętnością, która tkwi w każdym z nas. Zaniedbana pozostaje w uśpieniu, ale możemy ją wykształcić jak każdą inną.

„Uważność – świadomość tego, co się dzieje, wtedy, kiedy to się dzieje, bez preferencji”

Rob Nair

Nasza codzienność wypełniona jest różnymi aktywnościami. Dociera do nas ogrom informacji z różnych źródeł (telefon, Internet, wiadomości itp.) przez co doświadczamy ciągłego natłoku myśli i nieustannie się rozpraszamy. Często jesteśmy mało świadomi tego, czego dokładnie doświadczamy w danym momencie. Działamy na automatycznym pilocie, co w rezultacie prowadzi do nawykowych działań, które nie do końca zgodne są z naszymi potrzebami. Czujemy się przemęczeni, towarzyszą nam negatywne emocje, myśli oraz odczucia z ciała.

Dzięki pielęgnowaniu w sobie nawyku świadomej obecności możemy to zmienić. Możemy nauczyć się obserwować paplaninę umysłu i stać się otwartym na to, co się pojawia wybierając działania, które wzbogacą nasze życie. 

Umiejętność kierowania uwagi na chwilę obecną pozwala na doświadczanie życia takim, jakie jest: będąc bardziej świadomym swoich myśli, emocji i wrażeń w ciele.

Skuteczność potwierdzona badaniami

W ciągu ostatnich 20 lat przeprowadzono wiele badań, które wykazały liczne korzyści płynące z praktyki uważności, takie jak (Davis, Hayes, 2011):

• większa samokontrola
• obniżenie poziomu odczuwanego przewlekłego bólu
• zwiększenie zdolności do koncentracji i poprawa pamięci
• poprawa umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami
• głębszy i bardziej regenerujący sen oraz zdolność do relaksu
• poprawa samooceny i wiary w swoje możliwość
• lepsza jakość relacji interpersonalnych
• większa energia i entuzjazm z życia
Jeżeli masz jakieś pytania pisz śmiało tutaj

Zainteresował Cię wpis? podziel się nim!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on pinterest

Popularne wpisy

Zapraszam Cię do mojej grupy Na Facebooku

Karolina Marek - ZnanyLekarz.pl

Polityka prywatności
Copyright Strefa Ukojenia 2020 © All rights reserved.